Telfast®

filmovertrukne tabletter 120 mg

Sanofi-Aventis

Om indlægssedlen

INDLÆGSSEDDEL: INFORMATION TIL BRUGEREN

Telfast 120 mg filmovertrukne tabletter 
Fexofenadinhydrochlorid 

Læs denne indlægsseddel grundigt, inden du begynder at tage dette lægemiddel, da den indeholder vigtige oplysninger.

Tag altid dette lægemiddel nøjagtig som beskrevet i denne indlægsseddel eller efter de anvisninger lægen, apotekspersonalet eller sundhedspersonalet har givet dig. 

  • Gem indlægssedlen. Du kan få brug for at læse den igen.
  • Spørg apotekspersonalet, hvis der er mere, du vil vide.
  • Kontakt lægen eller apotekspersonalet, hvis du får bivirkninger, herunder bivirkninger, som ikke er nævnt her. Se punkt 4.
  • Kontakt lægen, hvis du får det værre, eller hvis du ikke får det bedre.

Se den nyeste indlægsseddel på www.indlaegsseddel.dk 

Oversigt over indlægssedlen:

  1. Virkning og anvendelse
  2. Det skal du vide, før du begynder at tage Telfast
  3. Sådan skal du tage Telfast
  4. Bivirkninger
  5. Opbevaring
  6. Pakningsstørrelser og yderligere oplysninger

1. Virkning og anvendelse

Telfast indeholder fexofenadin, der er et antihistamin.
Telfast 120 mg anvendes hos voksne og børn over 12 år for at lindre symptomer som nysen, rindende øjne og løbende næse med kløe eller stoppet næse, der optræder ved høfeber (sæsonbetinget allergisk rhinitis). 

2. Det skal du vide, før du begynder at tage Telfast

Tag ikke Telfast 

  • hvis du er allergisk over for fexofenadin eller et af de øvrige indholdsstoffer i Telfast (angivet i punkt 6).

Advarsler og forsigtighedsregler

Kontakt lægen eller apotekspersonalet, før du tager Telfast hvis: 

  • du har nedsat nyre- eller leverfunktion. Tal med din læge om dette.
  • du har eller har haft hjerteproblemer, da denne medicin kan føre til øget puls, eller uregelmæssig hjerterytme.
  • du er ældre.

Hvis noget af ovenstående gælder for dig, skal du fortælle det til din læge, inden du anvender Telfast. 

Brug af anden medicin sammen med Telfast

Fortæl altid lægen eller apotekspersonalet hvis du tager anden medicin eller har gjort det for nylig.

Hvis du tager medicin mod for meget mavesyre, der indeholder aluminium- eller magnesiumhydroxid, samtidigt med Telfast, kan det reducere virkningen af Telfast. Disse to typer medicin skal derfor tages med mindst to timers mellemrum. 

Graviditet og amning

Hvis du er gravid eller ammer, har mistanke om, at du er gravid, eller planlægger at blive gravid, skal du spørge din læge eller apotekspersonalet til råds, før du tager dette lægemiddel.
Tag ikke Telfast uden lægens anvisning, hvis du er gravid. Du må ikke amme dit barn, hvis du tager Telfast. 

Trafik- og arbejdssikkerhed

Telfast påvirker ikke arbejdssikkerheden eller evnen til at færdes sikkert i trafikken.
Du skal dog være opmærksom på, om du bliver svimmel eller meget træt af medicinen, inden du kører bil eller betjener maskiner. 

3. Sådan skal du tage Telfast

Tag altid dette lægemiddel nøjagtigt efter lægens eller apotekspersonalets anvisning. Er du i tvivl, så spørg lægen eller apotekspersonalet. 

Voksne og børn over 12 år

Den anbefalede dosis er 1 tablet (120 mg) daglig.
Tag din tablet med et glas vand inden et måltid. 

Dette lægemiddel begynder at lindre dine symptomer inden for 1 time og varer i 24 timer. 

Hvis du har taget for mange Telfast

Kontakt lægen, skadestuen eller apoteket, hvis du har taget mere Telfast, end der står her, eller mere end lægen har foreskrevet, og du føler dig utilpas. 

Tag pakningen med. 

Symptomer på overdosering hos voksne er svimmelhed, døsighed, træthed og mundtørhed. 

Hvis du har glemt at tage Telfast

Du må ikke tage en dobbeltdosis som erstatning for den glemte dosis. Fortsæt blot med den sædvanlige dosis. 

Hvis du holder op med at tage Telfast

Kontakt lægen, hvis du ønsker at holde op med at tage Telfast før du har afsluttet din behandling. Hvis du holder op med at tage Telfast før det er planlagt, kan dine symptomer vende tilbage. 


Spørg lægen eller apotekspersonalet, hvis der er noget, du er i tvivl om. 

4. Bivirkninger

Dette lægemiddel kan som al anden medicin give bivirkninger, men ikke alle får bivirkninger. 

Kontakt lægen med det samme og hold op med at tage Telfast hvis du oplever:

  • hævelse af ansigt, læber, tunge eller hals, og åndedrætsbesvær, da dette kan være tegn på en alvorlig allergisk reaktion.


Almindelige bivirkninger (kan påvirke op til 1 ud af 10 personer):  

  • hovedpine
  • døsighed
  • kvalme
  • svimmelhed.


Ikke almindelige bivirkninger (kan påvirke op til 1 ud af 100 personer):  

  • træthed/søvnighed.


Yderligere bivirkninger (ukendt hyppighed: kan ikke estimeres ud fra forhåndenværende data) som kan forekomme er:  

  • søvnløshed
  • søvnforstyrrelser
  • mareridt
  • nervøsitet
  • hurtig eller uregelmæssig hjerterytme
  • diarré
  • udslæt og kløe
  • nældefeber
  • alvorlige overfølsomhedsreaktioner som kan medføre hævelse af ansigtet, læberne, tungen eller halsen, rødmen, trykken for brystet og åndedrætsbesvær.

Indberetning af bivirkninger

Hvis du oplever bivirkninger, bør du tale med din læge, sygeplejerske eller apoteket. Dette gælder også mulige bivirkninger, som ikke er medtaget i denne indlægsseddel. Du eller dine pårørende kan også indberette bivirkninger direkte til Lægemiddelstyrelsen via

Lægemiddelstyrelsen
Axel Heides Gade 1
DK-2300 København S
Websted: www.meldenbivirkning.dk
E-mail: dkma@dkma.dk

Ved at indrapportere bivirkninger kan du hjælpe med at fremskaffe mere information om sikkerheden af dette lægemiddel. 

5. Opbevaring

Opbevares utilgængeligt for børn. 


Brug ikke lægemidlet efter den udløbsdato, der står på pakningen. Udløbsdatoen er den sidste dag i den nævnte måned. 


Denne medicin har ingen særlige opbevaringsbetingelser. 


Spørg på apoteket, hvordan du skal bortskaffe medicinrester. Af hensyn til miljøet må du ikke smide medicinrester i afløbet, toilettet eller skraldespanden. 

6. Pakningsstørrelser og yderligere oplysninger

Telfast 120 mg indeholder: 

  • Aktivt stof: fexofenadinhydrochlorid. Hver tablet indeholder 120 mg fexofenadinhydrochlorid.
  • Øvrige indholdsstoffer:
    • Tabletkerne: Mikrokrystallinsk cellulose, prægelatineret majsstivelse, croscarmellosenatrium, magnesiumstearat.
    • Filmovertræk: Methylhydroxypropylcellulose, povidon K30, titandioxid (E 171) vandfri silica kolloid, macrogol 400, rød jernoxid (E172) og gul jernoxid (E 172).
  • Telfast 120 mg udseende og pakningstørrelser

Telfast 120 mg filmovertrukne tabletter er 6,1 x 15,8 mm, ferskenfarvede, kapselformede tabletter præget ”012” på den ene side, og ”e” på den anden side. 

Tabletterne findes i pakninger med 2 (prøvepakning), 7, 10, 15, 20, 30, 50, 100 og 200 (som 10x20) tabletter. 

Ikke alle pakningsstørrelser er nødvendigvis markedsført. 

Indehaver af markedsføringstilladelsen og fremstiller

Indehaver af markedsføringstilladelsen 

sanofi-aventis Denmark A/S
Slotsmarken 13 

2970 Hørsholm
Danmark 

Fremstiller:

Sanofi Winthrop Industrie, Compiègne, Frankrig 

Dette lægemiddel er godkendt EØSs medlemslande under følgende navne:

Østrig: Allegra 120 mg-Filmtabletten 

Belgien: Allegra tab 120 mg filmomhulde tabletten
Kroatien: Allegra 120 mg filmom obložene tablete
Tjekkiet: Allegra 120 mg 

Danmark: Telfast, filmovertrukne tabletter 120 mg
Estland: Allegra 

Finland: Telfast 120 mg tabletti, kalvopäällysteinen 

Tyskland: Telfast 120 mg-Filmtabletten
Grækenland: Allegra 

Irland: Telfast 120 mg film-coated tablets 

Italien: Telfast 120 mg compresse rivestite con film
Letland: Allegra 120 mg apvalkotās tabletes
Litauen: Allegra 120 mg plėvele dengtos tabletės 

Luxembourg: Allegra tab 120 mg, comprimés pelliculés
Portugal: Telfast 120, comprimidos revestidos por película
Rumænien: Telfast 120 mg comprimate filmate
Slovenien: Telfast 120 mg filmsko obložene tablete
Slovakiet: Allegra 120 mg 

Spanien: Telfast 120 mg comprimidos recubiertos con película
Sverige: Allegra 

Storbritanien: Telfast 120 mg film-coated tablets 

Revisionsdato

Denne indlægsseddel blev senest ændret december 2016
 
 
 
 
Gå til toppen af siden...