Pamol Flash

dispergible tabletter 250 mg

Takeda Pharma A/S

Om indlægssedlen

INDLÆGSSEDDEL: INFORMATION TIL BRUGEREN

Pamol® flash 250 mg dispergible tabletter  

Paracetamol  

Læs denne indlægsseddel grundigt, inden du begynder at tage dette lægemiddel, da den indeholder vigtige oplysninger.

Tag altid Pamol flash nøjagtigt som beskrevet i denne indlægsseddel eller efter de anvisninger lægen, apotekspersonalet eller sundhedspersonalet har givet dig. 

  • Gem indlægssedlen. Du kan få brug for at læse den igen.
  • Spørg på apoteket hvis der er mere, du vil vide.
  • Kontakt lægen, apotekspersonalet eller sundhedspersonalet, hvis du/barnet får bivirkninger herunder bivirkninger, som ikke er nævnt her. Se afsnit 4.
  • Kontakt lægen hvis du får det værre, eller hvis du ikke får det bedre inden for 3 dage.

 

Se den nyeste indlægsseddel kan ses på www.indlaegsseddel.dk 

Oversigt over indlægssedlen

  1. Virkning og anvendelse
  2. Det skal du vide, før du begynder at tage Pamol flash
  3. Sådan skal du tage Pamol flash
  4. Bivirkninger
  5. Opbevaring
  6. Pakningsstørrelser og yderligere oplysninger

1. Virkning og anvendelse

Pamol flash er et smertestillende og febernedsættende lægemiddel, der indeholder paracetamol. Det bruges til lindring af svage til moderate smerter samt virker febernedsættende - f.eks. ved hovedpine, tandpine, influenza-lignende symptomer, periodevis smerte og stivhed i kroppen. 

 

Pamol flash dispergible tabletter 250 mg er beregnet til børn, der vejer 13 - 50 kg (ca. 2 - 15 år). Se afsnit 3

 

Kontakt lægen, hvis du får det værre, eller hvis du ikke får det bedre. 

2. Det skal du vide, før du begynder at tage Pamol flash

Tag ikke Pamol flash hvis du:

  • er allergisk over for paracetamol eller et af de øvrige indholdsstoffer i Pamol flash (se afsnit 6)
  • har svært nedsat leverfunktion
  • har fenylketonuri (PKU, Føllings sygdom), da denne medicin indeholder aspartam

Særlige forholdsregler

Pamol Flash Takeda Pharma A/S, dispergible tabletter 250 mg 

Advarsler og forsigtighedsregler

Kontakt lægen, apotekspersonalet eller sundhedspersonalet, før du tager Pamol flash, hvis du: 

  • vejer mindre end 50 kg (hvis du er voksen)
  • har nedsat leverfunktion
  • lider af kronisk alkoholisme
  • lider af fejlernæring
  • lider af dehydrering
  • har svært nedsat nyrefunktion

 

Denne medicin indeholder paracetamol. For at undgå overdosering bør du ikke tage Pamol flash samtidig med anden medicin, der indeholder paracetamol.  

Børn

Den samlede mængde af paracetamol bør ikke overstige 80 mg/kg/dag for børn, der vejer under 37 kg, og 3 g daglig for voksne og børn, der vejer over 38 kg. Se afsnittet Hvis du har taget for mange Pamol flash.
 

Overskrides den anbefalede dosis, kan der opstå livstruende forgiftning. Hvis der er mistanke om overdosering, bør du straks søge læge.
 

Denne medicin indeholder bananaroma og kan virke fristende på børn. Opbevar Pamol flash utilgængeligt for børn. 

Brug af anden medicin sammen med Pamol flash

Fortæl det altid til lægen eller apotekspersonalet, hvis du tager anden medicin eller har gjort det for nylig.
 

Det er især vigtigt, at du fortæller det til lægen eller apotekspersonalet, hvis du tager: 

  • medicin mod urinsur gigt (probenecid)
  • smertestillende medicin (salicylamid)
  • medicin (mod epilepsi), der påvirker leverens funktion, som f.eks. carbamazepin, phenobarbital, phenytoin, primidon rifampicin (antibakterielt), Perikon (naturlægemiddel til lindring af mild til moderat depression)
  • medicin mod kvalme og opkastning (domperidon, metoclopramid)
  • medicin mod forhøjet kolesterol (cholestyramin)
  • blodfortyndende medicin (f.eks. warfarin)

Graviditet og amning

Hvis du er gravid eller ammer, har mistanke om, at du er gravid, eller planlægger at blive gravid, skal du spørge din læge eller apotekspersonalet til råds, før du tager dette lægemiddel. 

 

Graviditet  

Hvis du er gravid, bør du ikke tage paracetamol over længere tid, i høje doser eller i kombination med andre lægemidler. 

Du må gerne tage Pamol flash i de anbefalede mængder, når du er gravid. 

 

Amning  

Du må gerne tage Pamol flash i de anbefalede mængder, når du ammer. 

Trafik- og arbejdssikkerhed

Pamol flash påvirker ikke arbejdssikkerheden eller evnen til at færdes sikkert i trafikken. 

Pamol flash indeholder aspartam

Indeholder 30 mg aspartam (E 951), en fenylalaninkilde, som kan være skadelig for patienter med fenylketonuri (PKU, Føllings sygdom). 

Laboratorietest

Pamol flash kan påvirke resultatet af en blod- eller urinprøvekontrol. 

3. Sådan skal du tage Pamol flash

Tag altid Pamol flash nøjagtig som beskrevet i denne indlægsseddel eller efter lægens eller apotekspersonalets anvisning. Er du i tvivl, så spørg lægen eller apotekspersonalet. 

Pamol flash dispergible tabletter 250 mg er beregnet til børn, der vejer 13 - 50 kg (ca. 2 - 15 år). 

Børn under 6 år: Tabletten skal opløses i en skefuld vand eller mælk (risiko for bitterhed ved opløsning i juice), før den gives til barnet. 

Børn over 6 år: Tabletten bør suttes; herefter vil tabletten hurtigt opløses i munden.

Administration

Instruktion for åbning: 

Denne medicin findes i en aftrækkelig, børnesikret og perforeret enkeltdosis blister. 

Riv en enkelt dosis af langs perforeringen på blisterkortet og træk folien af for at få tabletten ud. 

Den anbefalede dosis er

Det er vigtigt at følge de anbefalede doseringer til børn (beregnet ud fra barnets kropsvægt), og derfor anvende den mest oplagte styrke. Skønsmæssig angivelse af sammenhæng mellem vægt og alder er givet som information. 

Daglig anbefalet dosis er ca. 60 mg/kg fordelt på 4 eller 6 doser. Det vil sige ca. 15 mg/kg hver 6. time eller 10 mg/kg hver 4. time. 

Børn:

13 - 20 kg (ca. 2 – 7 år): 1 tablet hver 6. time efter behov, maksimalt 4 tabletter i døgnet. 

21 - 25 kg (ca. 6 – 10 år): 1 tablet hver 4. time efter behov, maksimalt 6 tabletter i døgnet. 

26 - 40 kg (ca. 8 – 13 år): 2 tabletter hver 6. time efter behov, maksimalt 8 tabletter i døgnet. 

41 - 50 kg (ca. 12 – 15 år): 2 tabletter hver 4. time efter behov, maksimalt 12 tabletter i døgnet. 

Nedsat nyrefunktion: Ved svært nedsat nyrefunktion bør intervallet mellem 2 doser være mindst 8 timer.

Hvis du har en fornemmelse af, at virkningen af Pamol flash 250 mg er for stærk eller for svag, skal du tale med lægen. 

Følg dosis-instruktionerne for at undgå smerte- og feberudsving. 

Til børn skal doseringen være jævnt fordelt, også om natten, helst med intervaller på 6 timer, ellers med intervaller på mindst 4 timer. 

Kontakt lægen hvis du/barnet får det værre, eller hvis du/barnet ikke får det bedre inden for 3 dage. 

Hvis du har taget for mange Pamol flash

Stop din behandling og kontakt straks lægen. 

Tegn på at du har taget for mange Pamol flash optræder inden for de første 24 timer og kan vise sig ved kvalme, opkastning, appetitløshed, bleghed og mavesmerter. 

Selvom ovennævnte symptomer ikke opleves, bør læge eller skadestue straks kontaktes ved overdosering på grund af risiko for forsinkede, alvorlige og varige leverskader. 

Hvis du har glemt at tage Pamol flash

Du må ikke tage en dobbeltdosis som erstatning for den glemte dosis. 

Hvis du holder op med at tage Pamol flash

Spørg lægen, apotekspersonalet eller sundhedspersonalet, hvis der er noget, du er i tvivl om. 

4. Bivirkninger

Dette lægemiddel kan som al anden medicin give bivirkninger, men ikke alle får bivirkninger. 

 

Ring 112 eller søg omgående læge eller skadestue ved tegn på alvorlige bivirkninger.  

 

Bivirkninger der kan optræde er: 

 

Sjældne bivirkninger (kan forekomme hos 1 ud af 1.000 personer):  

  • Påvirkning af leveren (kan være alvorlig).

 

Meget sjældne bivirkninger (kan forekomme hos op til 1 ud af 10.000 personer):  

  • Allergiske reaktioner: Udslæt med kløe, allergisk reaktion med væskeophobning i slimhinder og hud især ved ansigt og tunge eller vejrtrækningsbesvær (alvorlig).
  • Alvorlige hudreaktioner.

 

Bivirkninger, hvor hyppigheden ikke er kendt  

  • Blodsygdomme: nedsat antal blodplader som kan resultere i næseblod og blødning fra tandkødet; nedsat antal hvide blodlegemer som kan resultere i en øget modtagelighed for infektioner.

Indberetning af bivirkninger

Hvis du oplever bivirkninger, bør du tale med din læge, sygeplejerske eller apoteket. Dette gælder også mulige bivirkninger, som ikke er medtaget i denne indlægsseddel. Du eller dine pårørende kan også indberette bivirkninger direkte til Lægemiddelstyrelsen, Axel Heides Gade 1, DK-2300 København S, Websted: www.meldenbivirkning.dk, Email: dkma@dkma.dk 

 

Ved at indrapportere bivirkninger kan du hjælpe med at fremskaffe mere information om sikkerheden af dette lægemiddel. 

5. Opbevaring

Opbevar Pamol flash utilgængeligt for børn. 

 

Brug ikke Pamol flash efter den udløbsdato, der står på pakningen. Udløbsdatoen er den sidste dag i nævnte måned. 

 

Dette lægemiddel kræver ingen særlige forholdsregler vedrørende opbevaringen.  

 

Brug ikke Pamol flash, hvis der er synlige tegn på, at tabletten har ændret udseende. 

 

Spørg på apoteket, hvordan du skal bortskaffe medicinrester. Af hensyn til miljøet må du ikke smide medicinrester i afløbet, toilettet eller skraldespanden. 

6. Pakningsstørrelser og yderligere oplysninger

Pamol flash 250 mg dispergible tabletter indeholder

  • Aktivt stof: Paracetamol. Hver tablet indeholder 250 mg (som overtrukne paracetamol krystaller).
  • Øvrige indholdsstoffer: Butyleret methacrylatcopolymer, dispergeret polyacrylat 30%, hydrofob kolloid vandfri silica (E 551), crospovidon (E 1202), magnesiumstearat (E 470b),
  • Smagsstof: Bananaroma.
  • Sødestoffer: Aspartam (E 951), mannitol (granuleret pulver) (E 421).

Udseende og pakningsstørrelser

Pamol flash er en hvid, rund, hvælvet dispergibel tablet med en fordybning i midten og duft af banan. 

 

Pamol flash findes i pakningsstørrelser à 12 og 24 stk tabletter i en aftrækkelig, børnesikret og perforeret enkeltdosis blister. 

 

Ikke alle pakningsstørrelser er nødvendigvis markedsført. 

Indehaver af markedsføringstilladelsen og fremstiller

Indehaver af markedsføringstilladelsen

Takeda Pharma A/S  

Dybendal Alle 10 

2630 Taastrup 

Fremstiller

Ethypharm 

Z. I. de Saint-Arnoult 

28170 Châteauneuf-en-Thymerais  

Frankrig 

 

Eller  

Ethypharm 

Chemin de La Poudrière  

76120 Grand Quevilly  

Frankrig 

 

Eller 

 

Takeda Christiaens  

Gentsesteenweg 615 

1080 Brussel  

Belgien 

 

Eller 

 

Delpharm Novara S.r.l.  

Via Crosa 86 

28065 Cerano  

Italien 

Dette lægemiddel er godkendt i EEAs medlemslande under følgende navne:

Finland: Pamol F  

Frankrig: Paracetamol Prographarm  

Italien: Tachipirina Flashtab  

Spanien: Apiretal Flas  

Revisionsdato

Denne indlægsseddel blev sidst revideret november 2017.
 
 
 
 
Gå til toppen af siden...