Celluvisc®
øjendråber, opløsning, enkeltdosisbeholder 10 mg/ml
Epione Medicine ApS
Om indlægssedlen
Indlægsseddel: Information til brugeren
Celluvisc® 10 mg/ml øjendråber, opløsning i enkeltdosisbeholder
carmellosenatrium
Læs denne indlægsseddel grundigt, før du begynder at bruge dette lægemiddel, da den indeholder vigtige oplysninger.
Du kan få Celluvisc uden recept. Brug altid dette lægemiddel nøjagtigt som beskrevet i denne indlægsseddel eller efter de anvisninger, lægen, apotekspersonalet eller sundhedspersonalet, har givet dig.
- Gem indlægssedlen. Du kan få brug for at læse den igen.
- Spørg på lægen eller apotekspersonalet, hvis der er mere, du vil vide.
- Lægen har ordineret dette lægemiddel til dig personligt. Lad derfor være med at give lægemidlet til andre. Det kan være skadeligt for andre, selvom de har samme symptomer, som du har.
- Kontakt lægen, apotekspersonalet eller sundhedspersonalet, hvis du får bivirkninger, herunder bivirkninger, som ikke er nævnt i denne indlægsseddel. Se afsnit 4.
Se den nyeste indlægsseddel på www.indlaegsseddel.dk
Oversigt over indlægssedlen
- Virkning og anvendelse
- Det skal du vide, før du begynder at bruge Celluvisc
- Sådan skal du bruge Celluvisc
- Bivirkninger
- Opbevaring
- Pakningsstørrelser og yderligere oplysninger
1. Virkning og anvendelse
2. Det skal du vide før du begynder at bruge Celluvisc
Lægen kan have foreskrevet anden anvendelse eller dosering end angivet i denne information. Følg altid lægens anvisning og oplysningerne på doseringsetiketten.
Brug ikke Celluvisc
- hvis du er overfølsom (allergisk) over for carmellosenatrium eller et af de øvrige indholdsstoffer i Celluvisc (angivet i afsnit 6).
Advarsler og forholdsregler
Kontaktlinser bør fjernes før hver drypning og kan isættes igen efter 15 minutter.
Børn og unge
Sikkerhed og effektivitet af Celluvisc er ikke påvist hos børn og unge, da der ikke findes tilgængelige data.
Brug af andre lægemidler sammen med Celluvisc
Fortæl det altid til lægen eller apotekspersonalet, hvis du bruger andre lægemidler, for nylig har brugt andre lægemidler eller planlægger at bruge andre lægemidler. Dette gælder også lægemidler, som ikke er købt på recept.
Anvendelse af andre øjenpræparater bør finde sted 15 minutter før inddrypning af Celluvisc.
Graviditet og amning
Celluvisc kan anvendes under graviditet og amning.
Trafik- og arbejdssikkerhed
Celluvisc kan forårsage forbigående sløret syn, typisk i 1-15 minutter. Færdsel i trafikken og brug af maskiner frarådes medmindre synet er klart.
3. Sådan skal du bruge Celluvisc
Brug altid lægemidlet nøjagtigt efter lægens eller apotekspersonalets anvisning. Er du i tvivl, så spørg lægen eller apotekspersonalet.
Celluvisc er til okulær anvendelse (inddryppes i øjet). Den anbefalede dosis er 1-2 dråber Celluvisc i det/de berørte øje/øjne efter behov.
Anvendelse af andre øjenpræparater bør finde sted 15 minutter før inddrypning af Celluvisc.
Kontroller at pipetten er hel inden brug. Øjendråberne bør bruges straks efter åbning. For at undgå forurening eller mulige øjenskader må beholderens spids ikke komme i kontakt med øjet eller andre overflader. Vask hænder inden brug.
- Fjern en engangspipette fra rækken.
- Hold pipetten med spidsen opad og vrid vingen af.
- Træk forsigtigt ned i det nederste øjenlåg, så der dannes en lomme. Vend pipetten om og tryk på den, så der dryppes en dråbe i hvert øje. Blink med øjnene et par gange.
Eventuelle rester i pipetten må ikke bruges på et senere tidspunkt. Det er meget vigtigt, at du bortskaffer den og ikke beholder den.
Hvis der opstår irritation, smerter, rødmen eller synsforandringer, eller hvis din tilstand forværres, skal du stoppe med at bruge Celluvisc og kontakte lægen eller apotekspersonalet.
Hvis du har brugt for meget Celluvisc
For meget brug at Celluvisc har ingen kendt skadelig virkning. Spørg gerne din læge eller apotekspersonalet til råds, hvis du er bekymret.
Hvis du har glemt at bruge Celluvisc
Inddryp næste dosis efter behov eller ifølge lægens eller apotekspersonalets anvisninger. Du må ikke tage en dobbeltdosis som erstatning for den glemte dosis.
Hvis du holder op med at bruge Celluvisc
Spørg lægen eller apotekspersonalet, hvis der er noget, du er i tvivl om.
4. Bivirkninger
Dette lægemiddel kan som alle andre lægemidler give bivirkninger, men ikke alle får bivirkninger.
Almindelige bivirkninger (opstår hos mellem 1 og 10 patienter ud af 100):
- øjenirritation (herunder fornemmelse af brænden og ubehag)
- øjensmerter
- øjenkløe
- synsforstyrrelser
Ikke almindelige bivirkninger (opstår hos mellem 1 og 10 patienter ud af 1000):
- allergiske reaktioner (herunder hævede øjne eller øjenlåg)
- øget tåreproduktion (tåreflåd)
- sløret syn
- klistrede øjne
- skorpedannelse på øjenlåget og/eller lægemiddelrester
- en følelse af, at der er noget i øjet
- rødmen af øje/øjenlåg
- ringere syn
- øjenskade på overfladen af øjet og/eller afskrabning af hornhinden (pga. engangspipetten har rørt øjet under brug)
Tal med lægen eller apotekspersonalet, hvis en bivirkning bliver værre, eller du får bivirkninger, som ikke er nævnt her.
Indberetning af bivirkninger
Hvis du oplever bivirkninger, bør du tale med lægen, apotekspersonalet eller sygeplejersken. Dette gælder også mulige bivirkninger, som ikke er medtaget i denne indlægsseddel. Du eller dine pårørende kan også indberette bivirkninger direkte til Lægemiddelstyrelsen via de oplysninger, der fremgår herunder.
Lægemiddelstyrelsen
Axel Heides Gade 1
DK-2300 København S
Websted: www.meldenbivirkning.dk
Ved at indrapportere bivirkninger kan du hjælpe med at fremskaffe mere information om sikkerheden af dette lægemiddel.
5. Opbevaring
Opbevar lægemidlet utilgængeligt for børn.
Brug ikke lægemidlet efter den udløbsdato, der står på enkeltdosisbeholderen, folieposen og æsken efter EXP. Udløbsdatoen er den sidste dag i den nævnte måned.
Øjendråberne bør anvendes straks efter åbning af enkeltdosisbeholderen. Eventuelt overskud efter brug skal kasseres.
Opbevar enkeltdosisbeholderne i folieposen, og læg folieposen tilbage i æsken for at beskytte mod lys og fugt. Dette lægemiddel må ikke opbevares ved temperaturer over 25°C.
Kontroller at enkeltdosisbeholderen er hel før brug. Lægemidlet må ikke anvendes, hvis væsken er uklar eller har skiftet farve.
Spørg apotekspersonalet, hvordan du skal bortskaffe lægemiddelrester. Af hensyn til miljøet må du ikke smide lægemiddelrester i afløbet, toilettet eller skraldespanden.
6. Pakningsstørrelser og yderligere oplysninger
Celluvisc indeholder:
- Aktivt stof: carmellosenatrium. En ml indeholder 10 mg carmellosenatrium.
- Øvrige indholdsstoffer: natriumchlorid; natriumlaktat; kaliumchlorid; calciumchloriddihydrat; renset vand.
Indholdsstofferne i Celluvisc er sammensat, så de svarer til den naturlige tårevæske.
Udseende og pakningstørrelser
I æsken medfølger løse etiketter til påsætning på enkeltdosisbeholderne efter åbning af folieposen. Etiketterne påsættes på modsatte side af den originale tekst. Anvend én løs etiket til hver 5 enkeltdosisbeholdere.
Celluvisc er en klar, farveløs til let gul opløsning i en lille gennemsigtig (boble-lignende) beholder (kaldet en enkeltdosisbeholder). Enkeltdosisbeholderen åbnes ved at vride den vingeformede top af. Hver enkeltdosisbeholder indeholder 0,4 ml opløsning.
Hver pakning indeholder 10, 20, 30, 40, 60 eller 90 enkeltdosisbeholdere i folieposer. Hver foliepose indeholder 10 enkeltdosisbeholdere.
Ikke alle pakningsstørrelser er nødvendigvis markedsført.
Indehaver af markedsføringstilladelse og fremstiller
Indehaver af markedsføringstilladelsen
Epione Medicine ApS
Kanalholmen 14L
2650 Hvidovre
Fremstiller
Epione Medicine ApS
Kanalholmen 14L
2650 Hvidovre
For yderligere oplysninger om dette lægemiddel og ved reklamationer kan du henvende dig til Epione Medicine ApS.
Celluvisc® er et registreret varemærke, der tilhører Allergan Inc.
Revisionsdato
Denne indlægsseddel blev senest ændret 01/2026.

